Politechnika Wrocławska (Koordynator Konsorcjum DBC) zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Dolnośląskiej Biblioteki Cyfrowej.
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.
W Dolnośląskiej Bibliotece Cyfrowej znajdują się różne typy zasobów.
Informujemy, że treści niezgodne wynikające z błędów redaktorskich są systematycznie poprawiane. Dodatkowo prowadzimy prace nad zwiększeniem dostępności udostępnianych publikacji niektórych typów.
Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa uruchomiona jest na platformie dLibra (oprogramowanie DInGO dLibra 6.3.15, dokumentacja systemu dLibra 6, nota do wydania 6.3.15).).
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny.
Każdy ma prawo:
Żądanie musi zawierać:
Rozpatrzenie zgłoszenia powinno nastąpić niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 7 dni. Jeśli w tym terminie zapewnienie dostępności albo zapewnienie dostępu w alternatywnej formie nie jest możliwe, powinno nastąpić najdalej w ciągu 2 miesięcy od daty zgłoszenia.
Na niedotrzymanie tych terminów oraz na odmowę realizacji żądania można złożyć skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Siedziba Koordynatora DBC mieści się w budynku D-21 (Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej) Politechniki Wrocławskiej.
Adres:
Plac Grunwaldzki 11,
50-377 Wrocław
Wokół budynku nie ma barier urbanistycznych. Prowadzą do niego utwardzone ścieżki. Wszelkie różnice terenu zniwelowane są ukształtowaniem terenu lub pochylnią. Bezpośrednio przed budynkiem nie ma miejsc parkingowych dla OzN. Najbliższe takie stanowisko oddalone jest ok. 150 m od wejścia od budynku na parkingu przeznaczonym dla studentów i pracowników PWr (przy ul. Hoene-Wrońskiego lub ul. Janiszewskiego).
Budynek podzielony jest na dwie części: ogólnodostępną i dla pracowników. W strefie ogólnodostępnej na kondygnacji 1 i 2 znajduje się strefa otwartej nauki, a na parterze: szatnia – usytuowana po prawej stronie, laboratorium tyfloinformatyczne (pom. 005) i sala audytoryjna (pom. 007) – zlokalizowane po lewej stronie. Do tej części budynku wchodzi się wejściami A (wejście dla studentów) i B (wejście dla pracowników). Do części przeznaczonej dla pracowników prowadzą drzwi oznaczone literą C i D. Wszystkie wejścia są z poziomu terenu i usytuowane są one w podcieniu budynku. Drzwi otwierane są ręcznie. Nad wejściem umieszczone są głośniki systemu naprowadzającego Totupoint (system dla osób niewidomych i niedowidzących).
Wejście na strefę otwartej nauki zabezpieczone jest bramkami. Jedna z bramek przeznaczona jest dla osób z niepełnosprawnością ruchową.
W dużym holu zastosowane są ścieżki naprowadzające (dotykowe) oraz głośniki systemu Totupoint. W budynku znajdują się też czytelne tablice informacyjne zawierające piktogramy, opisy w języku polskim, angielskim i alfabecie Braille'a.
Na wyższe kondygnacje prowadzą przestronne schody kaskadowe łączące hol wejściowy z czytelniami i salami komputerowymi, zlokalizowanymi na pierwszej i drugiej kondygnacji. Schody usytuowane są po prawej stronie. W ich pobliżu zlokalizowane są dwie windy umożliwiające wejście na wszystkie kondygnacje w budynku. Windy mają udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami.
Toalety dla osób z niepełnosprawnościami znajdują się na każdej kondygnacji. Na parterze pomieszczenie sanitarne usytuowane jest w wydzielonym korytarzu w pobliżu szatni, a na wyższych kondygnacjach w korytarzu znajdującym się przy windach.
Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
W budynku nie ma pętli indukcyjnych.
W budynku nie ma możliwości skorzystania z usług tłumacza migowego (w przypadku potrzeby skorzystania z usług tłumacza migowego, należy skontaktować się z Działem Dostępności i Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami minimum 48h przed planowaną wizytą (e-mail: pomoc.n@pwr.edu.pl)).
Dokładamy starań, aby udostępniane przez nas zasoby cyfrowe posiadały warstwę tekstową oraz logiczną strukturę, a elementy graficzne posiadały opisy alternatywne zapewniając ich dostępność i rozpoznawalność przez czytniki ekranu. Niektóre zasoby mogą być nierozpoznanym skanem w formacie PDF, umieszczone w nieprzyjaznym dla technologii asystujących formacie .djvu lub są złożonymi dokumentami zawierającymi np. obszerne tabele, plany, mapy, dużą ilość grafik, wzorów. W takim przypadku mogą Państwo: